Dizüstü Bilgisayar (Notebook) Nasıl Doğru Kullanılır?
Sitemin tek geliri olan reklamları görüntülemek için AdBlock eklentilerinizi kapatırsanız sevinirim 🙂

Modern yaşamı bilgisayarsız hayal etmek zor. Bilgisayar kullanıcılarının sayısı gün be gün, hatta saatler içerisinde artıyor. Bazıları için masaüstü bilgisayar, bazıları için de dizüstü bilgisayarlar (laptop) bedelsiz araca dönüşmüştür.

Dinamik bir yaşam süren insanların Notebooklara öncelik vermesi normal karşılanmaktadır. Masaüstü bilgisayarlar ile karşılaştırıldığında daha pahalı olan notebookların uzun ömürlü olması ve sahibine daha iyi hizmet etmesi her zaman için güncel bir meseledir.

Bugünkü makalemizde notebookların doğru kullanım kuralları, onların taşınması ve muhafazası ile ilgili tavsiyeler verilecektir. Bu tavsiyelere uymak ile birlikte notebookunuzu uzun süre kullanabilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayarınızı Diz Üstünde Kullanmayın

Adı dizüstü (laptop) olsa da, notebookları diz üstünde kullanmak zararlıdır. Hem size, hem de dizüstüne. Notebookların kenar delikleri içte meydana gelen sıcak hava akımının devretmesi için tasarlanmıştır. Odur ki notebook diz üstünde, yastık üzerinde yerleştirildiğinde bu delikler tutulur ve dizüstünde aşırı kızarma olur. Eğer notebookunuzu yine de dizlerinizin üstüne koyup kullanmak istiyorsanız o zaman özel notebook altlıklarından kullanın.

Aşırı Soğuk, Sıcak ve Nemli Mekanlarda Notebookunuzu Kullanmayın

Notebookunuzu sıcak havalarda park edilmiş otomobilin içerisinde bırakmayın. Çok rutubetli odalarda notebook’un kullanımı ve saklanması içerisindeki cihazlara ciddi zarar verebilir. Hatta çantasında olsa bile bu tür ortamlarda notebookunuzu saklamayın.

Unutmayın ki, düşen güneş ışıkları LCD ekrana ve diğer bölümlere zarar verebilir ve hatta deformasyona sebep olabilir. Genel olarak sıcaklık yüksek olduğunda birçok notebooklar dahili cihazlarını korumak için otomatik olarak kapanırlar.

Sıcaklık notebook’un bataryasına ve onun dolmasına da belirli etkileri vardır. Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan adi Lityum-İyon pillerinin 0 ° C-10 ° C sıcaklıklarda kullanımı uygun değildir. İşte bu nedenle soğuk havalarda notebook’un pili tam olarak dolmamaktadır.

Dizüstü Bilgisayarınızı Temiz Yerde Kullanın

Tozlu, dumanlı, kumlu ve nemli mekanlarda notebookunuzu kullanmayın. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, notebook’un kenar delikleri hava akımın normal dolaşımı için tasarlanmıştır. Temiz olmayan yerde bu deliklerin dolması ihtimali yüksektir. Delikler taşıyorsa notebook’un soğumasına belli sorunlar oluşabilir. Unutmayın ki, bilgisayarların bir numaralı düşmanı tozdur. Kullanmadığınız zamanlarda üstlerini örtün, ya da onları çantasında tutun. Ama notebookunuz yine de tozlanırsa onu düşük hava basıncı ile temizleyin. Eğer notebook aşırı kirlenmişse onu açıp temizlemeniz gerekecek. Bunu kendiniz beceremezseniz uzmana başvurun.

Klavyeye Yapışkan, Kirli ve Yağlı Ellerle Dokunmayın

Çünkü tuş üzerinde toplanan kir zamanla iç bölüme geçerek tesisin de kirlenmesine yol açıyor. Şunu da belirtelim ki, notebook’un yüzeyindeki kirler zamanla mikrop yığınına dönüşüyor ve bu da insan sağlığı için gerçek tehlikeye neden olabilir. Odur ki, çalışan notebookunuz daima temiz olsun, zamanla onun tozunu alın, ıslak ve kuru bezle temizleyin.

Her Zaman Uygun Şarj Cihazı Kullanın

Dizüstü bilgisayarların marka ve modellerden bağlı olarak farklı şarj adaptörleri olur. Bu şarj aletlerini elektrik gücü (Watt) olarak farklı çıkış fiyatları olduğu için bir notebook’un adaptörü diğerine uymayabilir.

Eğer şarj kablosunda hasar varsa ondan kullanmayın, tamir ettirin veya yenisi ile değiştirin. Notebookların şarj adaptörlerini topraklanan priz ile kullanın. Bildiğiniz gibi topraklama, hızlı tur söndürücüsüdür ki, elektrik hatlarında elektrik akımının eksikliği sonucu meydana gelen küçük bir değişikliği hızla belirler ve elektrik enerjisinin verilmesini hemen keser. Ayrıca şarj kablosu yığın ve asla şarj etrafına dolamayın.

Dizüstü Bilgisayarları Uygun Çantalarda Taşıyın

Dizüstü bilgisayarlarınızı onlar için tasarlanmış özel çantalarda taşıyın. Çantaların boyutu monitörün boyutuna bağlıdır, çanta seçerken uygun boyutta olanı seçin. Laptopu çantaya koymadan önce kapatın veya uyku moduna geçirdin. Ayrıca adaptör kablosu, ve dizüstüne katılan diğer cihazları ondan ayırın. Çantayı ek eşyalarla çok doldurmayın, notebook’un bulunduğu bölmeye kitap, kalın klasör vb. eşyaları koymayın. Notebook çantasını, hareket ederken darbelerden koruyun.

Pili Doğru Doldurun

Dizüstü bilgisayarın pilini doldururken birkaç hususa dikkat etmelisiniz. Öncelikle pilin tam boşalmasını beklemeyin onu vaktinde dolmaya koyun. Laptopu uzun zaman kullanımda değilken şarj cihazı elektrik şebekesine bağlı bırakmayın. İyi olur ki, laptopu geceden sabaha kadar dolmaya koyarsanız, bu pil ömrünü uzatmış olacaktır. Şarj metal ve ıslak yüzeyler üzerinde bırakmayın. Notebook’un pili kendi ömrünü tamamladıktan sonra yenisi ile değiştirin.

Peki siz hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?

5/5 - (7 votes)