VPS (Virtual Private Server) Nedir?

VPS (Virtual Private Server) adı üzerinde sanal ve size özel bir sunucudur. Bu sistem Dedicated (Dedike) bir sunucu içerisinde size ait özel bir alan sağlar. Yani teknik olarak bu hem Shared (Paylaşımlı) hemde Dedicated sunucudur.

VPS kiralama sitelerinizi barındırmak için başvurabileceğiniz yollardan biridir. Sitelerinizi internette yayınlamak için site dosyalarınızı bir Web sunucuda bulundurmalısınız. Bir sunucuyu kurmak ve yönetmek hem pahalı hemde zordur. Web barındırma hizmeti aldığınızda sadece bir Web sunucu üzerinde alan kiralarsınız. Bu ortalama insanlar için uygundur çünkü yapılacak tek şey site dosyalarını bu Web sunucuya yüklemektir. Herhangi bir sunucu kurulumu ve yönetimi yoktur.

VPS (Virtual Private Server), Shared veya Dedicated Sunuculardan Nasıl Farklıdır?

Dedicated sunucu, bütünüyle size ait fiziksel bir sunucudur. Bu yüksek trafik alan siteleri olan veya sunucularını kendilerine özel bir şekilde kurmak isteyen kişiler için daha uygundur. Herkesin böyle bir sunucuya ihtiyacı yoktur. Sitenize henüz başladıysanız Shared barındırma hizmeti alabilirsiniz. Shared barındırma hizmeti bir Web sunucu üzerinde küçük bir alan kiralamaktır. Bu şekilde para tasarrufu yapabilirsiniz. VPS size Shared barındırmanın para tasarrufunu ve Dedicated sunucunun gücünü, kişiselleştirilmesini vb. aynı anda sağlar.

Shared barındırmada sunucu kaynaklarının belki de anca 1%’ini kullanabilirken bu VPS’te 25% olabilir. Tabi ki bu Dedicated sunucuda 100%’dür. Shared barındırmada sistem kaynakları ortak bir havuzda bulunmaktadır. Kaynaklar size ait değildir.

VPS (Virtual Private Server) Nasıl Çalışır?

VPS, VMware gibi programlar kullanarak yapılır. Dedicated bir sunucu, üzerine kurulan VMware ile sanal olarak parçalanır. Bu parçalanmış işletim sistemlerinin kaynakları kendilerine aittir. Bu sistemler kendi başlarına küçük birer Dedicated sunucu gibi çalışır. Bunu evde kendi bilgisayarınızda bile yapabilirsiniz. Kullandığınız bilgisayara aynı anda Windows XP, Linux vb. gibi işletim sistemleri yükleyebilir, bunlara ana işletim sisteminiz üzerinden bilgisayarınızı yeniden bile başlatmadan ulaşabilirsiniz.

VPS (Virtual Private Server) Artıları

Güvenlikİşletim Sisteminizi kimseyle paylaşmadığınız için dosyalarınız güvendedir.
KişiselleştirilmeVPS ile kendi İşletim Sisteminize sahip olduğunuz için tüm programlarda size aittir. Bunlara örnek Apache, PHP, MySQL olabilir. Bu programlar üzerinde istediğiniz değişiklikleri de yapabilirsiniz.
KontrolSisteminizi yeniden başlatmak istediğinizde bunu istediğiniz zaman gerçekleştirebilirsiniz. Tüm kontrol sizdedir!
Dedike KaynaklarVPS'te RAM ve İşlemci miktarı size aittir. Shared barındırmada olduğu gibi sunucunuzu kimseyle paylaşmamaktasınız.

Kaynak: 
http://www.inmotionhosting.com/support/website/what-is-vps-hosting

5/5 - (1 vote)