Bulut Sunucu Avantajları Nelerdir?

Verilerin internet bağlantısı olan her yerden yönetilebilmesi gibi pratik çözümler sunan bulut bilişimin popülerliği her geçen yıl biraz daha artıyor çünkü bulut sunucular (cloud server); kurum içi bilgi işlem altyapısına dayanan birçok sorunun önlenmesi anlamına geliyor. Bulut sunucuların; kurumsal üretim, işbirliği, güvenlik ve gelirlere olan katkısı da şüphesiz bu popülerlikte büyük pay sahibi.

Bulut sunucuların artılarından birkaçının bile, işletmelerin bulut sunuculara geçmesinde yeterli olması, tüm gözleri bulut sunucuların avantajlarına çeviriyor:

 • Esnek Fiyatlandırma Yapısı

Birçok barındırma modelinde, aylık ödeme yaparken sunucu kaynaklarını kullanıp kullanmadığınıza bakılmaz, ancak bulut sunucu ile yalnızca kullandığınız kaynaklar kadar ödeme yaparsınız. 

Örneğin, siteniz  belli dönemlerde yüksek trafik alıyorsa, paranızın karşılığını en iyi şekilde karşılayacak bir hosting hizmeti bulmak kolay olmayabilir. Böyle durumlarda, hosting paketinizi yükseltmek yerine trafik dalgalanması sırasında kaynaklarınızı artırıp trafik normale döndüğünde azaltabilir, fazladan ücret ödemekten kurtulursunuz.

Bulut Sunucu

 • Süreklilik

Bulut tabanlı hizmetler, elektrik kesintileri ve doğal afetler gibi durumlarda hızlıca verilerinize ulaşmanızı ve iş akışınızın sürekliliğini hedefler. Pek çok hosting modelinde siteniz tek bir sunucuda barındırılır. Bu sunucu herhangi bir sebeple işlevsiz hale gelirse, sunucu düzeltilene kadar web sitenize ulaşılamaz. Ancak bulut sunucu, web sitenizin eş zamanlı versiyonunu anında yükleyecektir çünkü verileriniz birden fazla yerde ve birden fazla bilgisayarda saklanır. 

 • Veri kaybını önleme

Kurumunuz bulut sunucu kullanmıyorsa tüm hassas verilerinizin yüklü olduğu yerel donanımınızın bir sorunla karşılaşması, verilerinizin kalıcı kaybı anlamına gelebilir.  Ancak bulut tabanlı bir sunucuda, buluta yüklediğiniz tüm bilgilere internet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan kolaylıkla erişebilirsiniz.

 • Performans

Bulut teknolojisi web sitenizin ziyaretçilerini veri merkezindeki en yakın  sunucuya yönlendirir ve birden fazla sunucuyla yük dengelemeye olanak tanır. Böylece hızlı ve yüksek performanslı web siteleriniz olur.Cloud Server

 • Ölçeklenebilirlik 

Sitenizin trafiğinde kampanyalar ya da hafta sonu gibi dönemsel artışlar söz konusuysa bulut barındırma sayesinde, sunucu sağlayıcınızdan onay beklemenize gerek kalmadan, kaynaklarınızı ihtiyacınız doğrultusunda artırıp azaltabilirsiniz. 

 • Yönetim ve Güncellemeler

Kolay kontrol edilebilir yönetim paneliyle sunucunuzu ihtiyacınız doğrultusunda yönetebilirsiniz. Ayrıca, bulut tabanlı uygulamalar otomatik olarak güncellenmektedir.

 • Para ve zaman tasarrufu

Dedicated sunuculara göre daha ekonomik olan bulut sunucular sayesinde ihtiyacınız dışındaki, kullanmadığınız kaynaklar için ödeme yapmazsınız. Sunucu kurulumu, bakımı, yapılandırması gibi teknik detaylarla bulut sağlayıcınız ilgileneceği için bu tür konulara zaman ayırması gereken insan gücüne de ihtiyacınız olmaz.

 • Güvenlik

Bulut sunucular, veri şifreleme ve rutin yedeklemeler gibi ileri düzey güvenlik özelliklerine sahiptir. Çoğu bulut tabanlı hizmette, ek bir güvenlik önlemi olarak, kullanıcının isteğine bağlı, farklı koruma ayarları belirlenebilir. Ayrıca bulut sunucu; verilerinizi donanım arızası ya da aşırı sistem yüklemesi gibi fiziksel sunucu sorunlarından korur. 

Bulut üzerindeki bir fiziksel sunucu tehlikede olduğunda veya bir sorunla karşılaştığında, hiçbir kesinti olmadan, başka bir sunucunun fiziksel kaynaklarını kullanabilirsiniz.

 • Erişim

Bulut sunucular sayesinde proje ve çalışmalarınızı Dünya’nın her yerindeki çalışanlarınız ya da müşterilerinizle kolayca paylaşabilirsiniz. Bir kurumun tüm çalışanlarının aynı dosyalara, eş zamanlı olarak ulaşması ve kullanması; hızlı, verimli ve etkili iletişimi, dolayısıyla da kurum verimliliğini pekiştirir.Bulut Sunucu

 • Öngörü

Bulutta depolanan bilgileriniz sayesinde, verilerinizi kolayca analiz edebilir, özelleştirilmiş raporlar oluşturabilirsiniz. Bu şekilde edineceğiniz öngörülerle kurumsal hedefler için eylem planları oluşturabilirsiniz. 

 • Karbon Ayakizi

Bulut bilişim sayesinde kuruluşlar yalnızca ihtiyaç duydukları kaynak miktarını kullandıklarından kaynak israfı ve enerji kaybı önlenir. 

5/5 - (8 votes)