ClassiPress AMP Kurulumu
Sitemin tek geliri olan reklamları görüntülemek için AdBlock eklentilerinizi kapatırsanız sevinirim 🙂

Hızlandırılmış mobil sayfalar adıyla da bilinen AMP, oluşturulan web sitelerde yer alan sayfaların Google arama motorunda daha üst sıraya çıkmasına olanak sağlar. Bu sayede, AMP kullanan web siteleri bir bütün şeklinde Google’da daha üst sıraya çıkmaya başlar ve daha otoriter olur. Bu bilginin pek çok web sitesi sahibi tarafından bilinmesi rekabetin daha da artmasına sebep olmuştur. Bu rekabette daha avantajlı bir hale gelmek için çeşitli yöntemler ortaya çıkmıştır. Günümüzde, bu yöntemlerden en çok işe yarayanı Classipress temasına sahip olmaktır. SEO açısından sitelerin daha iyi bir hale gelmesine sağlayan bu tema, AMP kullanmayan sitelerden çok daha hızlı açılmaktadır.

ClassiPress AMP Nasıl Kurulur?

ClassiPress temasına AMP kurulabilmesi için web sitesinin WordPress tabanlı olması gerekmektedir. WordPress tabanlı sitelerde AMP’nin kurulumu aşamasında ilk olarak AMP eklentisi kurulması gerekmektedir. Gerekli eklentinin yüklenebilmesi için WordPress admin panelinden “eklentiler” kısmına girilmelidir. AMP eklentilerinden herhangi biri yüklendikten sonra ilk olarak test edilmelidir. Çünkü bazı AMP eklentileri ClassiPress teması ile uyumlu değildir Bu nedenle profesyonel destek almadan classipress amp kurulumu‘nu yapamazsınız. ClassiPress teması için Better AMP eklentisi tavsiye edilmektedir. Bu eklenti hem temayla uyumludur hem de kurulum aşamasında bir sorun çıkmamaktadır. Eklenti yüklendikten ve kurulduktan sonra bazı ayarlamalar yapmak web site açısından yararlı olacaktır.

ClassiPress AMP Ayarları

ClassiPress temasının AMP eklentisi sisteme yüklendikten ve kurulduktan sonra ana menüde Better AMP sekmesi aktif olacaktır. Bu sekmede eklenti ile alakalı çeşitli ayarlamalar yapılabilmektedir. Ayarlamaların yapılabilmesi için ilk olarak sekmede yer alan “translation” kısmından Türkçe dili seçilebilir. Bu seçimin yapılması teknik bilgilerin daha net bir şekilde anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

ClassiPress AMP Tema Ayarları

ClassiPress temasında yer alan AMP eklentisini özelleştirmek “Customize AMP” menüsü ile mümkündür. Bu menüden yararlanılarak kişiye özel değişiklikler yapılabilmektedir. Eklentinin yardımıyla düzenlenmiş olan AMP temasının görünümü “AMP Theme” menüsünden değiştirilebilmektedir. Bu menüde yer alan “Header” kısmından AMP temasının logosu kolay bir şekilde değiştirilebilmektedir. Ayrıca bu bölümden arama kutucuğunun ayarlamaları da yapılabilir. Yine “Header” kısmından “Sticky menü” özelliği aktif edilerek yapışık menü özelliği kullanılabilir.

AMP temasının sidebar kısmında yer alan görünümün değiştirilebilmesi için yine ilk olarak “Customize AMP” menüsüne girilmelidir. Bu menüden “Sidebar” sekmesine tıklanarak, web sitenin logosu yüklenebilmekte ve sosyal ağlar AMP temasına eklenebilmektedir.

ClassiPress AMP İlan ve Yazı Ayarları

ClassiPress AMP temasında yayınlanacak olan yazıların ve ilanları ayarlamalarını yapmak için “Post” menüsüne tıklanması gerekmektedir. Yazıların yayınlandığı bölümde küçük resimlerin de görünmesi isteniyorsa “Show Thumbnail” düğmesi aktif edilmelidir. Bir sayfada yer alacak olan toplam yazı sayısının belirlenmesi için ise “Related Posts Count” bölümüne istenilen sayının yazılması gerekmektedir. Sosyal medya hesaplarının paylaşılmak istiyorsa “Show share box in posts” sorunun yer aldığı bölmeye “Show” yazılması yeterli olacaktır. ClassiPress teması slider ile desteklenmek isteniyorsa ilk olarak “Customize” menüsüne girilmektedir. Bu menüde yer alan “Show slider?” sorusunun yer aldığı bölmeye “Yes” yazıldığı taktirde slider aktif olacaktır.

AMP Kurulumunun Faydaları?

AMP kurulumu yapıldıktan sonra web site sahiplerinin yeni internet kullanıcılarına hitap etme şansı doğmaktadır. Google’ın son zamanlarda mobil alana yoğunlaşmasıyla birlikte AMP kurulumu olan sitelerin ön plana çıkarıldığı tespit edilmiştir. Böylelikle Google sıralamasının yükseltilmesini kolaylaştıran AMP, web site sahiplerinin daha fazla görüntülenmeye ulaşmasına ve daha fazla gelir elde etmelerine olanak sağlamaktadır. Ayrıca AMKP sayesinde sayfa açılış hızlarının artmasıyla birlikte kullanıcıların oturum süresi uzamakta ve marka değeri git gide yükselmektedir.

ClassiPress AMP kurulumu ile ilgili teknik destek almak için [email protected] Skype adresini ekleyebilirsiniz veya [email protected] adresine mail atabilirsiniz. Telefonla destek almak için 0541 810 40 41 nolu telefonu arayınız.

4.6/5 - (5 votes)