Ana Sayfa / Bilgi / Yazılarınıza Ekleyebileceğiniz WordPress “Şu kadar dakikada okuyabilirsiniz” Eklentisi Yapımı
Yazılarınıza Ekleyebileceğiniz WordPress "Şu kadar dakikada okuyabilirsiniz" Eklentisi Yapımı

Yazılarınıza Ekleyebileceğiniz WordPress “Şu kadar dakikada okuyabilirsiniz” Eklentisi Yapımı

Not: Sayfada bulunan kodlar görünmüyorsa en alttaki AMP Olmayan Sürüm’e tıklayınız.

Merhabalar. Bu yazımda size WordPress yazılarınıza ekleyebileceğiniz “Şu kadar dakikada okuyabilirsiniz” eklentisini nasıl kendim yaptığımı anlatacağım. Bu özelliği çeşitli sitelerde gördüm ve hoşuma gitti fakat doğru düzgün bir eklenti bulamadım. Ayrıca sitelerimi ağırlaştırdıkları için eklentilerden oldukça uzak durmaya çalışıyorum. Bu yüzden kendi çabalarımla bu görevi yapan kısa bir kod yazdım. Aşağıdaki kodları temanızın belirtilen dosyalarına eklediğinizde bu özelliğe sahip olabilirsiniz.

Şunu da belirtmem gerekirse, kodumun daha iyi, daha kısa bir versiyonu yazılabilir. İşimi görüyor ve fazla PHP tecrübem yok diye böyle bıraktım.

“Şu kadar dakikada okuyabilirsiniz” Eklentisinin PHP Kodları

Aşağıdaki PHP kodunu temanızın functions.php dosyasının en altına, varsa ?> den önce yerleştirmelisiniz.

Temanızın content-single.php dosyasının belirtilen yerine eklemelisiniz. Ben komple entry-meta bölümünü düzenlemek zorunda kaldım. Düzenlemediğimde yazdığım kod alt satırda gözüküyordu. Aşağıdaki gibi yaparsanız sizde de tam benim sitemde göründüğü gibi görünür.

“Şu kadar dakikada okuyabilirsiniz” Eklentisinin CSS Kodu

Bu kodları da CSS’i düzenle kısmına veya style.css dosyasına yerleştirmeliyiz. Yukarıdaki ve buradaki kodları Child Theme kullanarak yaparsanız tema güncellemelerinizde değişiklikleriniz kaybolmaz. Child Theme için de detaylı anlatım yaptığım bir yazı yazacağım. Takıldığınız yerleri sorabilirsiniz.

Oğulcan Özügenç

Elektrik ve Elektronik Mühendisi 🎓 Sistem ve Network Uzmanı 💾 Webmaster & Blogger 🖋 Kurucu @wpustasi @networkustasi 🖥

BU YAZIMI OKUDUNUZ MU?

phpMyAdmin ile WordPress Admin Şifresini Sıfırlamak

phpMyAdmin ile WordPress Admin Şifresini Sıfırlamak

WordPress admin şifrenizi unuttunuz veya unutmadınız ancak phpMyAdmin kullanarak şifrenizi sıfırlamak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Şimdi …