Merhabalar. Bugünkü videomda DigitalOcean’dan VPS kiralamayı ve bu sunucuya PuTTY programını kullanarak SSH bağlantısı kurmayı anlatacağım. Sunucumuz en düşük özelliğe sahip olan 1 CPU, 1 GB RAM ve 25 GB SSD’ye sahip. Ücreti aylık $5. Birçok ülkede veri merkezi bulunan DigitalOcean bence fiyat performans olarak tercih edilebilecek bir firmadır. Kullandığım 6 ay süresince bazı geceler 1 dakika süren bakım kesintileri dışında bir erişim sorunu yaşamadım. Frankfurt’ta yer alan sunucuları şuan 45 ms ping vermekte. Yüksek gibi görünse de kendi sunucunuz olacağı için siteleriniz en azından Türkiye’de yer alan bir paylaşımlı barındırma sisteminden daha hızlı çalışacaktır. Açıklama kısmında paylaşacağım bağlantı ile üye olduğunuz takdirde hem bana destek olacak hem de $10 kredi kazanacaksınız.

DigitalOcean Sunucu Özellik Değişiklikleri ve İyileştirmeleri

Ocak 2018 tarihi itibariyle DigitalOcean’ın yaptığı iyileştirmeler sonucu 5 dolarlık minimum paketteki sunucu özellikleri 1 çekirdek işlemci, 1 GB RAM ve 25 GB SSD olarak belirlendi. Ayrıca Frankfurt lokasyonundaki sunucu Türkiye’ye ortalama 45 ms ping süresi veriyor. 1.5 seneden fazladır kullandığım sunucumda gözlemlediğim uptime süresi ise %99.99’u buluyor.

Gördüğünüz gibi dakikalar içerisinde sunucumuz hazır hale geldi. Bu serideki ilerleyen videolarda sunucuya Vesta Web Panel kurulumunu anlatacağım. Tercihinize göre VPN, ownCloud bulut sistemi gibi programlarda kurabilirsiniz. Bu tarz bir VPN ücretini bile ayda $5 gibi bir ücrete satmaktalar. Ayrıca doğru optimizasyon ile aylık toplamda 200 bin görüntülenme (Tüm sitelerin toplamı.) alan birden çok site kurabilirsiniz. 20 GB alana sığdırmanız yeterli. Kendi sunucumda gözlemlediğim kadarıyla aynı anda 10-15 kullanıcı bile sunucuyu yormamakta. İzlediğiniz için teşekkür ederim.

Ücretsiz $10 kredi bağlantısı ile üye olmak için tıklayınız.

Önemli Not: Artık fiyat performans özelliğini kaybettiği için Hetzner Cloud’a geçtim. Artık DigitalOcean’ı tavsiye etmiyorum. Detaylı makalelerim sitemde dolaşabilirsiniz. Sorularınızı buradaki yorum kısmından veya https://soru.ogulcanozugenc.com/ adresinden sorduğunuzda cevaplayabilirim. Teşekkürler.

Size 20 Euro kazandıran bana da 10 Euro harcadığınızda 10 Euro kazandıran referanslı adresimle üye olmanızı tavsiye ederim.

https://hetzner.cloud/?ref=mfIyEIlkKab4

Kaynak: 
https://www.digitalocean.com/

5/5 - (2 votes)