Ana Sayfa / Bilgi / Yazılarınıza Ekleyebileceğiniz WordPress İlgili Kartı Eklentisi Yapımı
Yazılarınıza Ekleyebileceğiniz WordPress İlgili Kartı Eklentisi Yapımı

Yazılarınıza Ekleyebileceğiniz WordPress İlgili Kartı Eklentisi Yapımı

Not: Sayfada bulunan kodlar görünmüyorsa en alttaki AMP Olmayan Sürüm’e tıklayınız.

Merhabalar. Elektrik ve Elektronik Mühendisi olduğumdan bazı yazılım dillerine hakimiyetim sebebiyle kendi kendime WordPress eklentisi yapmaya karar verdim. Hazır kullandığım binlerce satırlık hantal eklenti istediğim gibi çalışmıyordu ve boş yere sitemi yoruyordu. Bu yüzden en doğrusu kendim yapmak diyerek sıfırdan yaptım. PHP diliyle yazdığım bu koddan gurur duymuyorum. Sonuçta yazılımcı değilim ama yine de bu yazdığım beni tatmin etti ve mutlu oldum.

Yaptığım eklenti, haliyle hazır WordPress eklentisi gibi değil bu yüzden belli başlı yerlere kendiniz kod dilimleri ekleyeceksiniz. Child Theme kullanıyorsanız bu değişiklikleri Child Theme üzerinde yapmanızı tavsiye ederim. Yoksa tema güncellendiğinde kaybolabiliyorlar. Yaptığım ilgili kartı eklentisinin nasıl çalıştığını hemen altta görebilirsiniz. Örnek göstermişken aşağıdaki yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

İlgili Kartı Eklentisi Nasıl Çalışıyor?

Yaptığım ilgili kart eklentisi yazılar içine ekleyeceğimiz Shortcode ile çalışıyor. Shortcode’un ne olduğuna resmi WordPress sayfasındaki bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı içerisindeyken sadece ilgili yazının id bilgisini yazarak yazıyla ilgili tüm detayları getirebiliyor ve ilgili kart şeklinde çalıştırabiliyoruz. id bilgisinden otomatik olarak yazının ana görsel adresi, yazının başlığı ve yazının kendi adresi gibi bilgiler WordPress’in içinden çekiliyor. Ayrıca ilgili kartı eklentim mobil tasarımlarla da uyumlu çalışmakta. Sayfayı küçülterek görebilirsiniz.

Kötü de olsa çalışan kod 🙂

İlgili Kartı Eklentisinin Yazı İçinde Kullanımı

İlgili kart eklentimi yazılarınız içinde aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz. Okuyucuları yönlendirmek istediğiniz yazının sadece id bilgisini girmeniz gerekiyor. Bu bilgiyi de aşağıda örnek olarak gösterdiğim 2341 yerine yazabilirsiniz.

İlgili Kartı Eklentisinin PHP Kodu

Aşağıdaki PHP kodunu temanızın functions.php dosyasının en altına, varsa ?> den önce yerleştirmelisiniz.

İlgili Kartı Eklentisinin CSS Kodu

Aşağıdaki CSS kodunu temanızın style.css dosyasına veya kullandığınız başka bir .css dosyasına yerleştirmelisiniz.

Oğulcan Özügenç

Elektrik ve Elektronik Mühendisi 🎓 Sistem ve Network Uzmanı 💾 Webmaster & Blogger 🖋 Kurucu @wpustasi @networkustasi 🖥

BU YAZIMI OKUDUNUZ MU?

phpMyAdmin ile WordPress Admin Şifresini Sıfırlamak

phpMyAdmin ile WordPress Admin Şifresini Sıfırlamak

WordPress admin şifrenizi unuttunuz veya unutmadınız ancak phpMyAdmin kullanarak şifrenizi sıfırlamak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Şimdi …