Bir Tuşla WordPress Veritabanı Optimizasyonu!

Daha önce veritabanınız için optimizasyon işlemi yaptınız mı? Veritabanını optimize etmek oluşabilecek ağırlıkları ortadan kaldırmakla birlikte sitenizin daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu makalemizde sizlere nasıl hızlı bir şekilde WordPress veritabanınızı optimize edebileceğinizden bahsedeceğiz.

WordPress Veritabanını Neden Optimize Etmeliyim?

WordPress’i bir süre kullandıysanız, veritabanınızda post revizyonları, spam yorumları, çöp, geçici seçenekler, artık meta veriler gibi pek çok işe yaramaz veri var demektir.

Bu veriler, WordPress veritabanı boyutunu artırır; bu, WordPress yedeklemelerinizin geri yüklenmesi daha fazla disk alanı ve zaman alması anlamına gelir. Artık işin içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bu istenmeyen bilgileri temizlemek siteyi daha da hızlı hale getirecektir. Biliyoruz bir çoğunuz bu zamana kadar veritabanı optimize işlemi yapmamış olabilirsiniz ancak bu işlem o kadar kolay ki, fazla bir şey kaybetmiş sayılmazsınız. Şimdi aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek amacıyla yazımızı okumaya devam edelim.

WordPress Veritabanı Nasıl Optimize Edilir?

Bu işlemlere başlamadan önce güzel bir şekilde tüm WordPress’in eksiksiz yedeğini almanız gerekir. Veritabanı optimizasyonunda oluşabilecek sıkıntıları daha sonra bu yedek ile tekrar başa alarak düzeltmeniz mümkün olur. Eğer yedek almazsanız oluşabilecek sıkıntıları gidermek pek mümkün olmayacaktır. Özellikle bazı optimize işlemlerinin uzun sürmesi durumunda kafanızda soru işareti kalacaktır.

Sonraki adımımızda WP-Optimize eklentisini indirip etkinleştirmeniz gerekir. Bu eklenti profesyonel bir ekip tarafından oluşturulduğu için içiniz rahat etsin. Etkinleştirdikten sonra soldaki menüde bir simge belirecektir. Üzerine tıklayarak ayarlar kısmına gidebilirsiniz.

Bir Tuşla WordPress Veritabanı Optimizasyonu! 1

Eklentinin veritabanınızda gerçekleştireceklerinin listesini göreceksiniz. Onları dikkatle inceleyin ve şu anda çalıştırmak istemediğiniz herhangi bir öğenin işaretini kaldırın.

Kırmızı olarak işaretlenmiş öğeler daha yoğun veritabanı işlemleri gerektirir. İşlem sırasında elektrikler kesilirse, veriler bozulabilir. Bu nedenle, kırmızı renkte öğeleri seçmeden önce web sitenizin yedeğini oluşturmanızı şiddetle öneririz.

Öğeleri seçtikten sonra, üstteki ‘Seçilen tüm öğelerde çalıştır’ düğmesini tıklayın.

Eklenti şimdi WordPress veritabanınızı optimize etmeye başlayacak ve size ilerleme gösterecektir.

Hepsi bu kadar, WordPress veritabanınızı başarılı bir şekilde optimize ettiniz.

Kaynak: 
http://www.wpbeginner.com/plugins/optimize-your-wordpress-database-with-one-click/

4.1/5 - (16 votes)