Ana Sayfa / Bilgi / Xiaomi Redmi Note 3 MTK ile Yaşadıklarım (Bootloader, TWRP, Root, Stock ROM, Google Play vs.)
Xiaomi Redmi Note 3 MTK İle Yaşadıklarım (Bootloader, TWRP, Root, Stock ROM, Google Play vs.)
Görsel 1. Xiaomi Redmi Note 3

Xiaomi Redmi Note 3 MTK ile Yaşadıklarım (Bootloader, TWRP, Root, Stock ROM, Google Play vs.)

forum.donanimhaber.com adresinde başladığım yazıya burada devam etmeye karar verdim. Oradaki yazıma bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Çin’den gelmiş Xiaomi Redmi Note 3 MTK cihazınızı kullanılabilir hale getirmek için gerekenleri buraya yazacağım. Cihaz Türkçe ve Google Play gibi uygulamalar yüklü hale gelecek. Bu yazıyı oluşturarak hem kendime ilerde lazım olursa diye not bırakıyorum hem de size yardımcı oluyorum. Takıldığınız yerleri sorabilirsiniz.

Cihazımın Bootloader kilidi kapalıydı. Bende İngilizce sıkıntım olmadığı için SP Flash Tool ile öncelikle Version: V8.2.1.0.LHNCNDL (MIUI8) olan Stock Çin ROM’u yükledim. Telefon güzel oldu en azından Stock ROM oldu. Bunu yüklediğimde bir sürü gereksiz Çince program geldi haliyle. Çoğunu sildim fakat bir kısmı kaldı. Telefonun kendisine ait tarayıcı olsun müzik programı olsun bütün programlar reklamlarla doluydu. Ayrıca bu aşamada Google programları yoktu. ROM’un kendisinde gelen App Store’a Google yazıp mavi ikona tıkladığınızda bir program geliyor karşınıza. Bunu kurup adımları takip ettiğinizde bütün Google programları gelmekte. Bu aşamada İngilizce Stock ROM ve Google Play (Ben Google Play güncel mi diye düşünüyordum fakat Google Play kendini anında güncelledi.) vs. ye sahibiz. Çoğu gereksiz programı da silebildim. Fakat kalanı için Root gerekiyor, Root içinde TWRP gerekiyor, TWRP için de Bootloader kilidinin açık olması gerekiyor. Ben de zamanında başvuru yapmıştım Bootloader kilidinin açılması için fakat sonuç SMS olarak gelmemişti. Tekrar başvuru yapmaya çalışırken zaten başvurumun onaylandığını fark ettim.

Dedim madem öyle açalım Bootloader kilidini. Adımları takip ederek kilidi açtım. Konuda anlatıldığı gibi Developer sürümü vs. kurmadım. En son anlattığım haldeyken cihaz açtım kilidi sorun da olmadı. Zaten gözümü de karartmıştım bozulursa bozulsun ne yapalım diyerek çıktım yola. 🙂 Bootloader kilidi açıldıktan sonra TWRP’yi kurdum. TWRP’yi direk “twrp.me” adresindeki anlatım ile yaptım. Bunun için “simple FWUL adb/fastboot ISO” gerekmekte. Rufus ile bu ISO’yu içeren ve Boot edilebilen bir USB oluşturdum. Neden bunu yaptığımı sorarsanız sürücü sorunlarından gına gelmişti artık bende bu şekilde hazır bir sistem kullandım. İçinde gerekli bütün araçlar var. Arch Linux tabanıyla yapılmış bir ISO. Linux tecrübem de olduğu için böylesi daha kolayıma geldi açıkçası (Kullanmak için Linux tecrübesi şart değil.) TWRP kurulduktan sonra Root dosyalarını da attım ekran açıkken bilgisayara bağlayarak. SuperSU da kurulmuştu artık. TWRP kurduktan sonra Recovery artık stock olmadığı için heralde OTA güncellemeleri devam etmeyecek. Fakat güncelleme geldiği zaman deneyeceğim. TWRP ile güncelleyebileceğimiz bir yöntem de mevcut. Bunu da deneyeceğim. Olmazsa ne yaparım bilmiyorum zaten MIUI 9 da bu Bloatware ıvır zıvır gereksiz programlar olmayacak, olanları da silebilecekmişiz gibi duruyor. Hayırlısı öyle olursa TWRP, Root falan yapmadan Stock ROM atıp yoluma devam ederim.

Neyse şuan elimizde TWRP’li, Root’lu, Bootloader kilidi açık bir cihaz oldu. Hatırlarsanız cihaz hala İngilizce ve biraz Çince gereksiz program var. Bu gereksiz programları Titanium Backup (Google Play’de var.) ile direk sildim. internette hangi dosyaları korkusuzca silebileceğimiz mevcut. Yanlış bir dosyayı silmek bu saydığım adımları baştan yapmanıza yol açar. Sıfırdan başlarsınız dikkatli olun. Zaten biraz akıl yürütünce siz de anlarsınız. Ben kendi müzik programını falan da sildim hep. Spotify ve VLC varken lütfen yani… Tavsiyeler üzerine MIUI’nin Launcher’ını kullanmadım. ADW Launcher 2’yi kurcaladım. Önce sıkıldım sildim çok ayar var diye, sonra tekrar kurdum ve şuan onu kullanıyorum. App Store olarak MIUI ile beraber gelen App Store’u da tutmaktayım. Hesap Makinesini bile güncelliyor bu meret bu yüzden kalsın.

Cihaz olabildiği en güncel halinde şuan. İlerideki güncellemeleri de alabileceğim gibi duruyor. Root ve TWRP tek engelim ama bakalım göreceğiz. Açıkçası 3-4 günüm gitti. Cihazdan memnunum. Bu yola pil tüketimim çok diye çıktım. 2 saat ekran açık bile vermiyordu eski ROM. Epic ROM kullanıyordum. Piyasada çok ROM var Türkçe ve güncel bulamadım. Yani bu konuda dolaşan ROM’lar da eski herhalde. Türkçe olması için ben güncellikten vazgeçemem maalesef. Global ROM atılıyor sanıyordum ben kilit açıldıktan sonra. Fakat gördüklerim hep Custom ROM. Yanlışım varsa düzeltebilirsiniz bu konuda.

Ekran görüntüleri ADW Launcher 2 yüklenmiş V8.2.1.0.LHNCNDL (MIUI8) olan Stock Çin ROM’una aittir.

Xiaomi Redmi Note 3 MTK İçin Türkçe Güncel Xiaomi.eu Sürümleri

https://xiaomi.eu/community/threads/7-4-20.39708/

xiaomi.eu_multi_HMNote3_V8.2.1.0.LHNCNDL_v8-5.0.ziphttps://www.androidfilehost.com/?fid=673368273298945493

Şu an (29.06.2017) en güncel Xiaomi.eu sürümü bunlar. Türkçe desteği de mevcut. Kurabilmek için TWRP kullanmak gerekmekte. Yani Bootloader kilidinin açık olması lazım. Yukarıda yazdığım yanlış bilgiyi de böylece düzeltmiş olayım. Türkçe ve güncel versiyon bulunabiliyormuş. Sürekli güncel tutuyorlar. Güncelleme geldiğinde de telefonun içindeki güncelleyici programı ile güncelleyebiliyoruz. Fakat yinede Custom ROM tabi. Xiaomi’nin kendisinin ürettiği (Xiaomi.eu ROM’ları, Stock/Fabrika çıkışlı Çin ROM tabanlıdır.) bir şey değil. Benim yaptığım da bunların yaptığı gibi bir şey sanırım. Ivır zıvırı temizlemek vs. Türkçeyi de eklesem benim ki tamammış. 🙂 Hazır her şey taze iken bu sürümü kurmayı düşünüyorum.

Xiaomi Redmi Note 3 MTK’ya TWRP ile ROM Kurulumu

TWRP ile ROM’un yedeğini aldım baştan uğraşmamak için. Sonra “Wipe” ve “Advanced Wipe” kısmından, Dalvik / ART Cache, system, Data ve cache’i seçerek sıfırladım. (Internal Storage ve USB-OTG seçili değil. Yani kullanıcı dosyaları duruyor. Aslında Internal Storage’ı seçebilirdim araştırdığım kadarıyla sorun olmuyormuş. Fakat aldığım yedekte telefonun içinde olduğu için uğraşmak istemedim.) Güzel İnternet altyapımız sağolsun (!) hala inmedi dosya. Hoş hız düşmanındır bak düşünmeye fırsat veriyor hem ön hazırlığı da yaptım. 🙂 Neyse gelişmeleri bu mesajı düzenleyerek yapacağım. Bundan sonraki adım telefonu bilgisayara USB ile bağlayıp bir üstteki mesajdaki ROM’u telefona atmak sonrada TWRP içindeki “Install” kısmından kurmak. Ayrıca dosyanın bütünlüğünü/hasarsızlığını görmek için MD5 kontrolü de yapmayı düşünüyorum. Daha önce gerek duymadım fakat ROM bu önemli.  💡

MD5 bütünlüğü sağlandı. Yükleme tamamlandı. MI ve altta android yazısıyla beklemedeyim.  ➡

Ana ekran geldi. MI buluttaki yedeğimden cihazı geri yüklüyorum. Ana ekranın gelmesi 10 dakika civarı sürdü.

Cihaz geri yüklendi. IMEI’yi malum yollardan hallettim. Gerekli ayarları yapıp buluta bir kez daha yedekledim. Memnunum. Pil tüketimim Stock Çin versiyonundan daha iyi oldu. Şarj bitmiyor ve bitmeyecekmiş gibi geliyor şuan. Tavsiye ederim.

Xiaomi Redmi Note 3 MTK Stock Çin ROM’unda Silebileceğiniz Paketler

Stock Çin ROM’unda silebileceğimiz paketlerin listesini ekliyorum. Listeyi ben oluşturmadım fakat kendi sildiklerimi ayrı bir mesajda belirtebilirim. Yanlış bir dosyayı sildiğiniz takdirde telefon kullanılamaz, baştan ROM atmanız gerekir. Yedekledikten sonra silmenizi tavsiye ederim. Beni sorumlu tutmayınız.  💡

Bağlantı: https://forum.xda-devel…oll-skinny-miui-t3309873

MIUI Home Launcher arayüzünü kullanmaya devam etmek istiyorsanız MIUI Wallpaper’ı da silmemelisiniz.

Silemeyeceğiniz Dosyalar:

Updater – Otomatik başlatmayı kapatabilirsiniz. Fakat dondurmayınız.
Theme Manager – Otomatik başlatmayı kapatabilirsiniz.
Security (com.miui.securitycenter) – Olduğu gibi kalsın.
FwkPlugin
Network Assistant app
MiuiSDK – Otomatik başlatmayı kapatabilirsiniz.
AuthManager
Webview (Google Play’den güncelleyiniz.)
Xiaomi service framework – Otomatik başlatmayı kapatabilir ve dondurabilirsiniz.

Silebileceğiniz Dosyalar:

Duvar Kağıdı Programları:
Android Live Wallpapers
Black Hole
Bubbles
com.android.wallpaper.holospiral
Live Wallpaper Picker
Music Visualization Wallpapers
Phase Beam
Photo Screensavers
*Miui MiWallpaper * MIUI Home Launcher kullanacaksanız kalması gerekiyor.

Xiaomi/MTK Programları:
Analytics
Assistant
Back up Home screen layout (Bulut yedekleme.)
Backup – Kullanmıyorsanız silebilirsiniz. TWRP’den yedek alabildiğinizi hatırlatalım.
Battery Warning – Bu dosyayı kaldırmak bataryanın şarj olmasını vs. etkilememekte.
Battery Saver – Bu dosyayı kaldırmak pil ömrünü arttırmakta.
Blocklist (AntiSpam) – Engel listesini kullanmıyorsanız kaldırabilirsiniz.
com.miui.mipub – Ne olduğunu bulamadım fakat çoğu kişi kaldırıyor. Ben kaldırmadım. (Oğulcan Özügenç)
File Explorer – ES File Explorer gibi bir programı zaten Root desteklediği için kullanmak zorunda olduğunuzdan dolayı kaldırabilirsiniz.
Find device – Kullanmıyorsanız kaldırabilirsiniz denmiş fakat bazı sorunlar yarattığını okudum. Bence kalsın. (Oğulcan Özügenç)
FingerprintService – Parmak izi ile ilgili bir dosya. Ben kaldırmadım. (Oğulcan Özügenç)
FPCSensorTestTool – Sensör vs. dediği için ben kaldırmadım. (Oğulcan Özügenç)
FTPreCheck
FWUpgrade
gallery (Günlük duvar kağıdı sağlayan dosya: com.mfashiongallery.emag)
Games
Home screen
JeejenMIUIContainer
com.securitycore.miui_t (Tencent virus scanner plugin to Security Center)
KLO Bug report
LocationEM2
Metok – Ben kaldırmadım. Lokasyon verileri sağlıyormuş. Hava durumu vs. için. (Oğulcan Özügenç)
MI Account
Mi Cloud
Mi Credit
Mi Drop
Mi Home
MI Service Security Framework
Mi VIP
Mi Voice
Mi Wallet
Miravision
MTKAndroidSuiteDaemon
MtkFloatMenu
MTKLogger
Music
MusicFx – Ekolayzır gibi özellikleri var. Ben silmedim. (Oğulcan Özügenç)
Notes – Kullanmıyorsanız silebilirsiniz.
PowerKeeper (Battery Saver) – Bu dosyayı kaldırmak pil ömrünü arttırmakta.
Report Bug
Security service plugin – Güvenlik uygulaması değil, içindeki bir eklenti.
SystemAd
System Launcher (Miui Home) – ADW Launcher 2 gibi bir Launcher tavsiye edilir. Otomatik başlatmasını da aktifleştirdikten sonra kaldırabilirsiniz. 4×6 olarak ayarladığınızda güzel görünüyormuş. Yukarıdaki ekran görüntülerindeki Launcher da budur. Kurdum, denedim ve memnun kaldım. Fakat şuan kullanmıyorum. (Oğulcan Özügenç)
Traffic Control
Uniplay
UpgradeSys
VCalendar
Video
Voice Unlock
VoiceAssist
Weather – Ben kaldırmadım. (Oğulcan Özügenç)
Weather provider – Ben kaldırmadım. (Oğulcan Özügenç)
Whetstone delete app and delete folder /etc/WhetstonePermission ****Whetstone is linked with several other apps to make it hard to get rid of. It may cause some temporary FC issues – these will pass.
Xiaomi Assistant
Yellow Pages
com.jeejen.knowledge
com.jeejen.store
com.ximalaya.ting.android
com.xiaomi pass
com.xiaomi.o2o
com.xiaomi.jr
Cheetah Mobile CleanMaster SDK + Cleaner – Ben kaldırmadım. (Oğulcan Özügenç)
NetworkLocation (com.baidu.map.location) delete app, delete folder: /system/vendor/operator and delete corpses

Android/Google Programları:
Browser – Başka bir tarayıcı kullanacaksanız silebilirsiniz.
Documents
Google Keyboard – Daha hafif bir programla değiştirebilirsiniz. Hackers Keyboard v1.38.2 tavsiye edilir. (Gboard candır – Oğulcan Özügenç)
Google Pinyin input
Google Feedback
Google partnersetup
HTML Viewer
Email
Mail
Pico TTS (Text-To-Speech, yazıyı sese çeviriyor. Türkçe desteklemediği için kaldırabiliriz. TTS ayar kısmında soruna yol açmıştı ben kaldırdığımda.)
Print Spooler (Yazdırma biriktiricisi.)
com.android.browser.provider
PacProcessor

Aşağıdaki uygulamaların Otomatik Başlatma ayarlarını kapatabilirsiniz. Silmenize veya dondurmanıza gerek yok.

Atci_service
Backup
Blocklist
com.mediatek.batterywarning
Download Manager
Google Contacts Sync
Google One Time Init
MIUI SDK (Dondurmayınız.)
MTK NLP Service
Notes
One Time Init
Sim Toolkit
Themes (Tema Yöneticisi)
Updater
Xiaomi service framework (Dondurabilirsiniz.)

Xiaomi Redmi Note 3 MTK Özellikleri

http://www.epey.com/akilli-telefonlar/xiaomi-redmi-note-3.html

Yazar Puanı

Ziyaretçi Puanı: 4.6 ( 1 Oy )

Yazar: Oğulcan Özügenç

Elektrik ve Elektronik Mühendisi 🎓 Sistem ve Network Uzmanı 💾 Webmaster & Blogger 🖋 Kurucu @wpustasi @networkustasi 🖥

Bu Yazımı Kaçırmayın!

Adsense Onayı Almak İçin Bazı Tavsiyeler

Adsense Onayı Almak İçin Bazı Tavsiyeler

Merhabalar. Bazı zorluklar yaşasam da bu sitem için Adsense hesabımı aldım. Bu yazımda sizlere bu …

 • alieserizm

  CM rom öneriniz var mı? Bildiğim kadarıyla parmak izi okuyucusu sıkıntılı ama

  • Araştırdığım kadarıyla CyanogenMod artık geliştirilmiyor. CyanogenMod geliştiricileri insanları LineageOS denen başka bir ROM’a yönlendiriyorlar. Denemek isterdim fakat Redmi Note 3’te sadece “kenzo” yani Snapdragon modeli desteklenmekte.

   Orjinal ROM’un çok dışına çıkmak bana göre değil. Ben tavsiye etmem şahsen. Ayrıca dediğiniz gibi en ufak bir sıkıntı bile beni o ROM’dan uzaklaştırır.

   Redmi Note 3 Pro üzerindeki LineageOS 14.1 incelemesine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
   ROM güzel görünüyor. Türkçeyi destekleyip desteklemediği bilgisine ulaşamadım.

   https://www.youtube.com/watch?v=j8jUjKXipKo
   https://www.youtube.com/watch?v=MolmqKLt5TU

 • alieserizm

  Xiaomi.eu dışında rom kurmayın demişsiniz hocam ama http://mi-globe.com sitesine bi göz atın derim şahsım olarak. Romu istediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz ve global miui 8’in çok üstünde bi performans alıyorsunuz.

  • İncelediğim kadarıyla zaten seçeceğiniz ROM haftalık güncellenen sürüm olan Xiaomi.eu MIUI 7.4.20 olarak geçiyor. Bir de Xiaomi.eu MIUI stable-V8.2.1.0.LHNCNDL olarak geçen sürüm var. Bu da stabil ve Xiaomi tarafından güncelleme geldikçe yüklenen sürüm. Sitenin farkı ROM üzerinde değiştirebileceğimiz bazı seçenekler sunması. Yapılabilen değişiklikler Xiaomi.eu ROM’ları üzerine yapılmakta ve aşağıda gösterdiğim üzere oldukça kısıtlı aslında.

   Zaten bende kendi fikrim olduğunu belirtmiştim. Fakat tavsiyeniz için teşekkürler. Daha sonra denemeyi düşünüyorum.

   Edit: Şunu da belirteyim. Her zaman dediğim gibi ben bu konuda yazdıklarım kadar tecrübeliyim bu cihaz konusunda. Öğretmek için değil öğrenmek, beraber çözüm bulmak ve tecrübelerimi aktarmak için açtım bu konuyu. Yanlış anlaşılma olmasın. Her türlü yeni bilgiye açığım. Yanlışlarım varsa düzeltmenizi isterim. Teşekkürler tekrardan.

   OPTIMIZE GPS
   Select your continent to optimize your GPS config File.

   CENTER CLOCK MOD
   Change the look of your statusbar to iPhone iOS Style.

   GOVTUNER MOD
   Choose your Battery Profile.

   CHOOSE YOUR MODS

   Install MIUI Bugreport App
   Install MIUI Email App
   Install MIUI Browser App
   Install MIUI Weather App

   Install Viper4ARISE
   Install AdBlocker
   Install MiXplorer App
   Install MIUI Live Wallpaper App

   Install Dolby ATMOS
   Install BeautyMod
   Add Wallpaper Pack
   Add most famous Ringtones

   Xylon SystemUI Animations
   Xiaomi Sync Service
   Wipe Dalvik/ART Cache

 • alieserizm

  Dostum cihazi unlock yaptim ama bi turlu TWRP yukleyemedim yardimci olur musun?

  • Linkler aşağıda. “.img” dosyası TWRP’nin kendisidir. Bunu indirmelisiniz. Yaptıklarımı adım adım birazdan ekliyorum.
   https://twrp.me/devices/xiaomiredminote3mtk.html
   https://eu.dl.twrp.me/h…wrp-3.1.0-0-hennessy.img

   Fastboot Yükleme Metodu:

   Sürücü sorunları ile uğraşmamak için “simple FWUL adb/fastboot ISO” dosyasını indirdim ve Rufus ile Boot edilebilen bir USB oluşturdum. Bilgisayarı bu USB ile Boot ettim. Bence en temiz ve en sorunsuz yol da buydu. Aslında önce VMware Workstation Pro ile sanal oluşturdum fakat yasal olarak FWUL’ün VMware desteği olmadığı için vazgeçtim. Yoksa sistem çalışıyordu açıldı fakat dediğim gibi kullanmadım. Sorun yaşamamak için cihazın içinden çıkan kabloyu direk bilgisayara takmalısınız.

   Telefonu kapatıyoruz. Kapandıktan sonra Ses Kısma ve Güç Tuşuna basılı tutuyoruz. Tavşanlı bir logo geliyor. Bu fastboot modundasınız demektir.

   İndirdiğiniz “.img” dosyasının adını “twrp.img” olarak değiştiriniz.

   FWUL arayüzünü hatırlamıyorum fakat adında ADB geçen programı çalıştırıyoruz ordan aşağıdaki ilk komutu seçiyoruz. Komutu seçtikten sonra “.img” dosyasının yerini soruyor bunu da “Download” klasöründen gösterebilirsiniz. FWUL internete bağlanabiliyor direk kendi içine indirebilirsiniz. Sonra ikinci komut ile yeniden başlatıyoruz.

   fastboot flash recovery

   fastboot reboot

   Telefonun güç tuşuna basılı tutarak kapatıyoruz.

   Telefonu ses açma ve güç tuşuna basarak başlattığımızda TWRP ekranı karşımıza gelecektir.

  • alieserizm

   fastboot kodlarini algiliyor telefon. fastboot Flash recovery twrp.img yaptigimda islem gerceklesiyor. sonrasinda fastboot reboot yaptigimda da gayet guzel yeniden baslatiyor. telefonu kapatip bu sefer ses acma ve Telefonu kapatma tusuna basinca sarja takilmayi bekleyen simge beliriyor ekranda

  • Valla hocam bende bu konuda yazdığım kadar tecrübeliyim. Başıma gelmediği için pek yorum yapamıyorum. Başıma gelse yapacağım ilk şey linkteki son sürüm TWRP’yi size anlattığım şekilde kurmak olurdu. Ben ana konuda yer alan bu TWRP dosyasını kurdum. 3.0.2 versiyonuydu sanırım. Bu sürümü de deneyebilirsiniz.

   Edit: Yine olmazsa atacağım sonraki adım temiz bir şekilde son sürüm bir Stock Çin ROM’u kurmak olurdu. SP Flash Tool ile kurabiliriz. Bu haldeyken TWRP’yi kurardım. (Bootloader kilidi açık olduğu için MIUI ROM Flashing Tool’da kullanabiliriz. Hiç denemedim bu konuda bir şey diyemiyorum.)

  • alieserizm

   saatlerdir arastiriyorum bulamadim bin tane .img dosyasi denedim iih yok bulamiyorum nedenini

  • Bu telefonu Çin’den gelen bir tanıdıktan aldım. Pişman oldum zaten. Neyse şuan tabi ki memnunum uzun uğraşlar sonucu canavar gibi oldu. Ülkemizde Xiaomi kullanmak biraz sıkıntı galiba. Ayrıca iPhone ilk çıktığı günden beri iPhone kullanmaktayım. İlk telefonum iPhone, bu ikinci telefonum.

   MIUI arayüzü bana Android’i sevdirdi.

   Bu bilgiler ne alaka derseniz paylaşmak istedim. Biraz da bu cihazla çektiklerime isyan etmiş oldum.

  • alieserizm

   miui bambaska bi deneyim. Cihaz MTK yerine Snapdragon olsa cok daha iyi olur aslinda. elimize bu geldi yapacak bisey yok ayrica 4000 mAh icin biraz dusuk ekran suresi aliyoruz ikimizde

  • Ben alırken başıma bunların geleceğini tahmin etmemiştim. IMEI olaylarından dolayı MTK daha kolay, ROM atar geçersin dediler bende Mühendisliğime güvendim gönder gelsin cihazın geleceği varsa göreceği de var hallederiz dedim, hallettim ama bende bittim. 8 ay boyunca Epic ROM kullandım duyduğum gibi bir ROM atıp geçtim fakat geçenlerde yeter dedim. Güncel olmayışı, ROM’daki Bug’lar ve pil tüketimi beni tatmin etmiyordu. Bu yola da böyle girdim.

   Öncelikle MTK çok ısınıyor. AnTuTu puanım da 46 bin civarıydı bugün yaptığım testte. (Uçak Modu ve Performans Modu açıkken 53059 puan aldım.) Yetiyor mu yetiyor evet ama SD olsa tadından yenmezdi. İlk telefonum iPhone 6 fakat RN3 bana daha çok keyif veriyor. Kocaman ekranıyla, iPhone’dan çok giden şarjıyla, ekran canlılığıyla, ucuza sağladığı 32 GB belleğiyle, iPhone Plus ekranlarıyla aynı boyutta olup daha hafif ve çerçeve ekran oranının daha yüksek oluşuyla.

   MTK’da MicroSD girişi yok bu da olumsuz bir durum.

   MIUI’ye ve Xiaomi’ye gelirsek. Efsane… Adamlar benim gibi simetri ve altın oran takıntılıları mutlu ediyor.

 • .brian.

  Hocam merhaba. Öncelikle detaylı anlatım için teşekkürler. Ana konuya yazdım ama cevap veren olmadı yardımcı olursanız sevinirim.

  İkinci El redmi note 3 mtk 2 GB aldım birkaç hafta oldu alalı. Önceden redmi note 2 kullanıyordum. Neyse cihazı adam hiç güncelleme yapmamış. Hala miui 7.3.3.0 kararlı da. Ama root yapmış.

  telefon rootlu ama adam mi hesabı programını silmiş benim amacım güncelleme yapmak değil sadece mi hesabı programını geri getirmek istiyorum. bootloader falan açık mı bilmiyorum, kapalıysa mi hesabı ile açılıyor sanırım ama o programda yok. Hesabıma giriş yapamıyorum ayarlardan vs hiçbiyerden giriş olmuyor. Aslında güncelleme yapmak da istemiyorum, sebebi şarjı daha çabuk bitiyor deniliyor. Şarj bana yoğun kullanımda 2 gün gidiyor açıkçası. Şu an üzerinde miui 7.3.3.0 kararlı var ama güncelleme yok diyor. Ne yapmam gerek sizce?

  biraz baktım twrp falan kurulu değil. Dediğim gibi tek amacım mi hesabı programını geri getirmek.

  Ama anlamadığım nokta şu. Root için twrp lazım twrp için ise bootloader açılması lazım. Kafam karışık. Ses kısma ve açma kombinasyonu güç tuşuna basarak twrp ye girmeye çalıştım olmadı. Sadece Fast boot ekranı geliyor yada telefonu şarja takılı gibi bir simge çıkıyor. Peki bu adam root olayını nasıl yapmış onuda anlamış değilim.

  Benim asıl amacım mi hesabı pr

  • Merhabalar. Bugün cihazımın pil performansını test ettim. Toplam 9 saatlik pilde süresi ile 4 saat 15 dakika ekran açık süresi aldım. (Parlaklık tam ortada, otomatik parlaklık kapalı.) Bu 4 saat 15 dakikanın 2.5 saati hatta daha fazlası oyun oynayarak geçti. Oyunlar Clash Royale ve C.A.T.S. Bu arada ikisini de tavsiye ederim.

   Bu detayları niye verdin derseniz güncellemenin bir zararı olacağını düşünmüyorum. Oyun oynamasaydım 2 gün giderdi diye düşünüyorum.

   Şimdi durum şu. Eski sahibi Mi Account’u silebildiyse cihaz dediğiniz gibi zaten Root’lu, Root yapabilmek için de BL kilidi açık olması gerekiyor. Fakat TWRP kurulu olmayabilir. TWRP’yi sadece bir kerelik boot edip SuperSU’yu kurabiliyoruz diye okudum. Cihazda SuperSU yüklü mü? Ana ekranda var mı? Ayrıca Mi Account silinmesi tavsiye edilmiyor. Ben olsam bu halde kullanmazdım. Geri getirmesi araştırdığım kadarıyla mümkün gözükmüyor.

   Güncelleme görünmemesinin sebebi böyle bir şeyin mümkün olamayacağı için ROM’u oluşturan programcıların bu özelliği kapatmasıdır.

   Ben olsam Xiaomi.eu’nun yaptığı en güncel sürümü kurardım. Bunu yapmak isterseniz anlatabilirim.

   Fakat yinede denemek isterseniz Mi Account apk dosyasını Google’da aratarak kurmayı deneyebilirsiniz.

   Edit: TWRP, telefon kapalıyken ses açma tuşu ile güç tuşuna basılı tuttuğunuzda gelmekte. Ayrıca şimdi aklıma geldi benim daha önce SP Flash Tool ile kurduğum ROM’da Rootluydu. Developer sürümleri kendiliğinden Rootlu gelebiliyor. Kurulu olan ROM’da Developer tabanlı olabilir. Yani aslında bu durumda ne Bootloader’a ne de TWRP’ye gerek yok.

  • .brian.

   Hocam cihazda Kingroot ve yeşil korsan işaretli Root adlı iki tane program kurulu. Telefonun root lu olduğuna eminim çünkü yanlışlıkla kendi müzik programını silmeyi denedim siliyor herşeyi siliyor 🙂 normalde silinmiyor resmini attım telefon bilgisi de bu. Dediğinizi yaptım ama twrp açılmadı sadece telefon resmi ve şarj bağlama işareti resmi çıktı. Bir süre kaldı öyle sonrada kapandı. Bootloader kilidi açık olup olmadığını nasıl anlarız? Eğer şarjı etkilemez ise son sürümü kuralım hocam buna. Hocam attığım resimde bişey dikkatimi çekti. Bu telefonun kararlı rom u yok diye biliyorum fake rom sanırım. Bu yüzden güncelleme yok diyor olabilir.

   Birde rom dosyasını xiaomi eu dan indirip telefonun içine atsam, Güncelleyiciye girip rom dosyası seç kısmından yapsam rom u yüklemez mi?

   https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/700627/ff2214f9-64c7-4081-b653-8674aa7ef2f3.png

  • Kararlı sürümü var yani ben önce Stock Çin 8.2.1.0 kararlı sürümünü kurdum. Şimdi de 8.2.1.0 Xiaomi.eu sürümü bulunmakta. Kararlıdan ziyade Global kısmına takıldım ben. Asıl Global sürümü yok MTK cihazların. Sizinki MTK mı?

   Araştırdığımda sizin ROM “#MIUI Global Stable ROM V7.3.3.0.LHMMIDD for Redmi Note 2 Released” olarak çıkıyor. Redmi Note 2 içinmiş yani. Bu nasıl olabiliyor bilmiyorum.

   BL kilidinin açık olup olmadığını yukarıda anlattığım FWUL adlı iso’yu kullanarak ADB programı ile öğrenebiliyoruz. Cihazı kapatıp ses kısma ve güç tuşuna basılı tutarak açarak Fastboot moduna sokuyoruz. Sonrada ADB programı ile “fastboot oem device-info” seçtiğimizde cihazın kilit durumunu göstermekte.

   Size nasıl bir yol göstermem gerektiğinden emin değilim. Dediğim gibi bende bu konuda yazdıklarım kadar tecrübeliyim. Ben olsam ne yapardım onu yazabilirim ancak. Cihazın MTK olduğundan emin olduktan sonra (ki öyle duruyor) Bootloader kilidini açmak için başvuru yapar ve bu kilidi açardım. Kilit açıldıktan sonra FWUL isosunu kullanarak TWRP’yi yüklerdim. TWRP ile güzelce cihazı temizleyip (wipe) Xiaomi.eu’dan stabil son sürümü kurar geçerdim. Ben de böyle kullanmaktayım.

  • .brian.

   Hocam cihaz mtk evet. Ama başvuru ile bootloader açmak mümkün değil. Çünkü root ile xiaomi mi account programını silmişler. Bu yüzden hiçbir şekilde telefondan mi hesabına giriş yapılmıyor. Ama telefon root lu olduğuna göre bootloader açıktır dimi? Veya bu rom u kurabilmeyi başardıklarına göre yine bootloader I açmak zorunda kalmışlardır. Cihazı brick ederim diye korkuyorum açıkçası.

   Olduki bootloader kapalı ve mi hesabı ile de açmak görüldüğü üzere mümkün değil. Farklı bir yolla bu kilidi açmak mümkün mü?
   az önce adb kurulumu yaptım ve fastboot modunda bağladım. verdiğiniz “fastboot oem device-info” komutunu girince hata veriyor.
   yani şöyle resim atayım: bootloader mı açık değil ondan hata veriyor anlamadım
   https://store.donanimhaber.com/b5/a4/98/b5a498ea92fa6add89826dd288b66234.png

  • Hocam şimdi şöyle, Bootloader kilidi kapalıyken de SP Flash Tool ile Epic ROM gibi bazı ROM’ları veya direk Stock Çin ROM’unu kurabiliyoruz. Bunda bir problem yok. Kingroot veya Kingoroot gibi yöntemler vardı sizin telefonda o şekilde Rootlanmış herhalde. Ben kendi telefonumda çalıştıramadım bunları. Epic ROM gibi ROM’larda SuperSU ile yani Root’lu gelmekte.

   Farklı yöntemlerle kilidi açmak sağlıklı olmuyor. O zaman öncelikli olarak SP Flash Tool ile Stock Çin ROM’unu kurmalısınız.

   İzleyebileceğiniz iki yol var.

   Birinci yol;
   1- SP Flash Tool ile Epic ROM gibi bir ROM atıp geçin. Türkçe de olur Google Play gibi programlarda yüklü gelir. Fakat güncellenmez.

   İkinci yol;
   1- SP Flash Tool ile Stock Çin ROM’unun kurulması
   2- Bootloader kilidinin açılması için başvuru yapılması
   3- Kilit açıldıktan sonra TWRP kurulması
   4- Xiaomi.eu’dan son sürüm ROM kurulması.

   Xiaomi.eu ROM’ları zaten Stock Çin ROM tabanlıdır. Gereken her şey yapılmış halde gelir. Türkçedir. Telefona Xiaomi tarafından güncelleme geldiği an bu adamlar o güncellemeyi de uyumlu hale getirip hızlıca sunmaktadır. Yani günceldir. Çoğunlukla Güncelleyici programı ile güncelleme yapılabilmektedir. Yani bir nevi OTA güncellemeyi de (Yayınlanan güncellemeyi indirip Güncelleyici programı ile kuruyoruz.) destekliyor. Ben şuan bu şekilde kullanıyorum. Bu adamlar her hafta güncelleme yapmakta yeni özellikler eklemekte fakat ben Stable sürümünü kullanıyorum. Yani Xiaomi ne zaman yasal olarak bir güncelleme yayınlarsa bunlar da o zaman yayınlıyor.

   Edit:http://en.miui.com/thread-279195-1-1.html bu adrese başvurmuştum Bootloader kontrolü için. Bakabilirsiniz.

  • .brian.

   hocam çin romunu nereden bulacağımı pek bilmiyorum. şöyle birşey aklıma geldi. alttaki siteden şu anda stable rom indiriyorum. direk telefonun içine romu atıp güncelleyiciden seçip kurmayı denicem. Olursa zaten başka birşeye ihtiyacım kalmıyor 🙂 ah şu mi hesabı programı olsaydı hiç uğraşmaya gerek kalmazdı 😀 apk sı falan google yok meretin. Yada diyorum telefonu fabrika ayarlarına döndürsem root ile silinmiş olan bir uygulama geri gelir mi 😀

  • Öyle kurmaz hocam denemeyin bozulabilir.

   Anlattığım iki yoldan birini seçmelisiniz. Hiç uğraşmak istemiyorsanız SP Flash Tool ile Epic ROM gibi bir ROM kurun. Fabrika ayarlarına dönünce de gelmez sanırım.

  • .brian.

   hadiya 😀 oda olmuyor demek 😀
   peki epic rom linki verir misiniz hocam? yada şu an kurulabilen bir rom linki. en azından mi hesabı oluyor mu onların içinde. oluyorsa bide öyle bakalım.

  • http://bigota.d.miui.com/V8.2.1.0.LHNCNDL/hennessy_images_V8.2.1.0.LHNCNDL_20170322.0000.00_5.0_cn_871ae6f02d.tgz?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

   Stock Çin ROM’u budur. Global’i olsaydı asıl hiçbirimiz bu kadar uğraşmayacaktık. MTK’ya Global çıkmıyor, çıkmayacak.

   quote:

   ★★★ SPFlash Tool İle Stock Rom Kurulumu ★★★

   ★ İşlemlere başlamadan önce varsa virüs programını kapatın.
   ★★ Bu işlem bootloader kilidi kapalı olup stock rom yüklemek isteyenler içindir.
   Buradan “SPFlash Tool” yazımını indirin. (Custom Rom Yükleme anlatımında SPFlash Tool sürümü değildir! Stock rom yüklemek için bu sürümü kullanın!) (SPFlash Tool İndirme Bağlantısı)
   Buradan “VCOM Driver MTK” sürücülerini indirip kurun (VCOM Driver MTK İndirme Bağlantısı)
   Redmi Note 3 için uygun yazılım dosyasını indiriyoruz. Bu yazılım dosyası kurtarma yazılımı olmalı. Redmi Note 3 ile uyumlu resmi yazılım dosyaları (Redmi Note 3 İle Başlayanlar!) –> (Redmi Note 3 yazılım dosyaları)
   İndirdiğiniz yazılım dosyasını winrar aracylığı ile buraya çıkart deyin. Çıkartılan dosya tek parça halinde ise dosyaya yeniden adlandır diyerek sonuna “.gz” yazın ve tekrardan winrar ile buraya çıkart deyin.
   İndirdiğiniz “SPFlash Tool” zip dosyasını çıkartın, ardından “flash_tool.exe” uygulamasını yönetici olarak çalıştırın.

   ★★★ Yukarıdaki resim yer alan kırmızı numaraları takip ederek sırayla ilerleyin;
   1. “Download Agent” butonuna tıklayın, SPFlash Tool uygulamasının çalıştığı yola gidip “DA_SWSEC.bin” dosyasını seçin.

   2. (İlk Aşama) İndirdiğiniz romun içinde yer alan images, klasörüne girin. “MT6795_Android_scatter.txt” belgesini kopyalayın, aynı dizinde bulunan “signed_bin” klasörüne yapıştırın.

   (İkinci Aşama) “Scatter-loading” butonuna tıklayın, “signed_bin” klasörüne kopyaladığınız “MT6795_Android_scatter.txt” belgesini seçin.
   3. “Download Only” alanının seçili olduğundan emin olun.
   4. “Downwload” butonuna tıklayın.

   Telefonu kapatın. Telefonun ses kısma ve telefonu açma tuşuna basılı tutarak bilgisayara bağlayın. Sarı renkli yükleme aşamasını görünce ses kısma tuşunu bırakın.
   Ekranda tik işareti görüldüğünde yükleme işlemi tamamlanmış demektir. USB kablosunu çıkartın ve telefonu açyn. İlk açılış için telefonu açma tuşuna 10 saniye kadar basmanız gerekebilir.

   Aşağıdaki ana konudan alıntıladım.
   https://forum.donanimhaber.com/xiaomi-redmi-note-3-ana-konu-kullanici-kulubu–112165799#112165799

   Edit: Tabi ki. Cihaz fabrikadan çıktığı hale dönüyor böylece. Mi Account mevcut. İngilizce şekilde böyle bile kullanabilirsiniz. Ayrıca cihazınızın IMEI’si gidecektir. Not alıp daha sonra tekrar o IMEI’yi telefona gömmelisiniz. Bu kısmı kolay tabi.

  • .brian.

   sağolun hocam bi inceleyeyim, teşekkür ederim. aslında 2 yıl redmi note 2 kullandım geldiği gibi hiç ellemedim haftalık güncellememi yaptım yoluma devam ettim o kadar 😀 bunda da tek istediğim mi hesabıma girebilmek. çünkü note 2 den alışkanlıktı google drive yerine mi cloud kullanıyordum. 😀

   redmi note 2 de imei yi kendim atmıştım bunda da yapabilirim sanırım. uyarı için teşekkürler hocam

  • Ne demek rica ederim. Redmi Note 2 Global sürümle geliyor ama herhalde. Stock Çin ROM’u İngilizce ve her yeri reklam dolu. Redmi Note 3 MTK için tek çözüm Xiaomi.eu ROM’u.

   Aynen bende cihazların kendi bulutlarını kullanırım her zaman.

  • .brian.

   Hocam global olup olmadığını hatırlamıyorum ama reklam veya Çince programlar yoktu. Aslında ondan çok memnundum ama şarj içiyordu 🙂

   Hocam şu konudaki bootloader açmadan rom yükleme kısmı sizin dediğiniz ile aynı sanırım dimi.

  • “★★★ SPFlash Tool İle Stock Rom Kurulumu ★★★” bunu soruyorsanız evet oradan alıntıladım. Ana konuda gereken tüm anlatımlar olduğu için burada anlatımdan çok yaşadıklarımla ilgili sorun yaşayanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Ben de ana konuya ve internetten bazı sayfalara başvurmaktayım.

  • .brian.

   Hocam son durumu bildireyim baya uşraştım 😀

   İlk önce tavsiyeniz üzere rainestorm rom indirdim ve sp flash tools ile kurdum. Bi saat kadar kullandım ama pek içime sinmedi.
   sonra bootloader açtım, herkese 2 haftada onay mesajı glediği yazıyordu bana 3 dk sonra geldi 😀 hemen gerekli işlemleri yapıp kilidi açtım.
   Sonra miui sitesinden stabil son sürüm rom indirmeye başladım bi yandan insin diye.
   O inerken bende twrp kurdum cihaza, hemen inen romu attım telefona ve twrp ile kurdum (önce sistemi temizledim)
   Açıldı sonra bide ne göreyim 😀 ful ingilizce, ve google play yok 😀 Ama meslek gereği ingilizce var sıkıntı değil dedim ama google play olmaması kötü oldu.
   Ayrıca alt dokunmatik tuşların titreşimi kapatılmıyordu. Kapat dediğim zaman hata raporu veriyordu ve kısığa alınca en yükseğe alıyordu titreşimi 😀
   Dedim bu kadar uğraştık burada pes etmek olmaz 😀
   Benim asıl kaçırdığım nokta sizin xiaomi.eu dan rom indir demeniz oldu. Be gidip miui sitesinden indirdim.
   Neyse tavsiye ettiniz siteden romu indirdim güzelce kurdum mis gibi oldu.
   En güzeli ise gereksiz google uygulamaları falan yok tertemiz. Şu an programlarımı kuruyorum.
   İmei ler de duruyor uçmamış. Diğer bir olay ise nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde twrp ile rom kurulumu bitti yeniden başlat diyecekken supersu kurulsun mu dedi, root da aradan çıkmış oldu 😀

   Herşey için teşekkür ederim yaklaşık 2 saatimi aldı ama istediğim gibi oldu.

  • Merhabalar hocam. Global ve Xiaomi.eu ROM’ları dışında ROM kullanılmaz bence. En azından ben bunlar dışında hiçbirinden memnun kalmadım.

   Hatta Xiaomi.eu ROM’ları Globallerde olmayan bazı özellikler içeriyor. Sayfalarında yazıyordu. Temizlenmiş, iyileştirilmiş halde geliyorlar. Stock ROM’u TWRP’den kurmuyorduk aslında. Verdiği hatalar bu yüzden olabilir. İngilizce ve Google uygulamaları dışında hala Çince yerler var. Gereksiz bir sürü uygulama var. Stock Çin ROM kullanılmaz durumda maalesef. Konunun başında yazdığım mesajdaki resimler Stock Çin ROM’a ait. Sadece farklı bir Launcher var.

   Bootloader kilidi konusunda bana mesaj bile gelmedi fakat hesabımda yeniden başvurmaya çalışırken zaten açılmış olduğunu fark ettim. O ekran da başvurudan hemen sonra geliyordu zaten. Yani saniyesinde açıldı diyebilirim.

   IMEI’lerin durması iyi olmuş. Ben MTK Engineering Mode ile yapıyordum IMEI işlerini. Herhalde daha önceki sahibi farklı bir yolla gömmüş içine.

   Valla halledebilmenize sevindim. Pil durumundan memnun kalacak mısınız bakalım. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Rica ederim, görüşmek üzere.

   Edit: SuperSU kısmı bende çıktı mı hatırlamıyorum fakat kasıtlı olarak Rootsuz kullanıyorum ben cihazı. Çıktıysa da kabul etmemişimdir ama çıkması da güzel olmuş.

  • .brian.

   Hocam sayenizde oldu. Açıkçası uğraşmak istemiyordum öyle kullanacaktım cihazı miui 7 ile 😀
   Ama sizin bu konuyu açmanız bi cesaret getirdi 😀 pilde bir değişim hissetmedim henüz aynı gibi.
   Şu an tam istediğim gibi oldu ve bu işlerin o kadar zor olmadığını da anlamış oldum 😀

   tekrar çok teşekkür ederim

  • Hocam sizin kadar bende sevindim halledebilmenize.

   Benim pil durumu da kullanımıma göre değişiyor. Şu C.A.T.S. denen oyunu biraz oynadığımda anca 3 saat ekran açık süresi alabiliyorum. 3-5 saat arasında gidip geliyor yani.

   Ben de teşekkür ederim. Bu konu için de faydalı oldu durumunuz. Benim amacım ana konuya paralel olarak insanların takıldığı yerleri burada paylaşması ve bunlara beraber çözüm aramamız.

   Aynen öyle anlatırken yada okurken zor gibi geliyor da yapmaya kalkışınca bumuymuş diyor insan. Bende 8 aya yakın Epic ROM kullandım sırf bu işler karışık geldiği için.

  • .brian.

   aynen hocam bu konu çok yararlı oldu. benim durumumda olan hiç düşünmesin ben canlı örneğiyim 🙂
   burada yazılanlara ek olarak nette çok fazla bilgi var. En kötü seneryo olan telefonu bozup brick etmenin çözümü bile var o yüzden korkmaya gerek yok 🙂

  • Bence de Xiaomi.eu dışında ROM’lar ile eziyet çekmeyin. Telefon kendine geldi gerçekten. Cihazı daha da çok seviyorum artık.

   Tabi ki internetteki bilgiler sonsuz gerçekten. Fakat İngilizce olarak aratmanızı tavsiye ederim.

  • Ali Oğuz ÖZBEK

   Kardeş merhaba

   Bende sizin kervandanım. Haftalarca uğraşlar denemeler sonucu cihazı çözdüm.

   Fakat düzgün rom bulma konusunda güzel bir sonuca varamadım . Bende orijinal rom kullanmayı sevenlerdenim.

   Epey bir rom denedim bunların içinden sadece kameradan galeriye geçememesi olayını kabullendim de ama temel özelliklerini kullanamama benim rom arayışımı bitirmiyor bir türlü.

   Bir ara denediğim rom lardan birinde telefonda 2. Kullanıcı alanı olduğunu keşfettim bayıldım .

   Fakat 1. alanı parmak izi ile açarken 2. Alanı desen ile açılıyordu. Başka bir rom denemede birde baktım o romda 2. Alanıda 2. Bir parmak izi tanımlıyarak açabildiğimi keşfettim dahada bayıldım süperdi. Gel görki bu rom un en kötü sorunu ki bu hiç çekilecek birşey değildi , WhatsApp a mesaj gelmiyordu daha doğrusu sen WhatsApp ı açmadıkça gelen mesajlar düşmüyordu .
   Sonra bu sıkıntıdan kurtulmak için tekrar rom değiştim diğer versiyondaki rom un MTK ya uyarlanmış hali ama bunda da 2. Alanı açmak için 2. Parmak izini tanıma yok desen ile açabilme var sadece ….

   Sizin paylaştığımız bu rom da WhatsApp sıkıntısızmı ? 2. alan için de parmak izi okuma varmı?

   Ama hakikaten bu telefonu global sürümü olsa bu fiyatlar ile bu özellikler ve performans harbiden başka markalara bakmam , hem iPhone hem Samsung , HTC , lg , lenova gibi birçok markayı kullandım ama bundan iyisini görmedim ki bu benim ilk Xiaomi telefonum
   Tek hatam oda tecrübesizliğim işte, MTK modelini almak redmi note 3 ün.

  • Merhabalar. Orijinal ROM gibisi yok gerçekten de. Ben de bazı romları denedim fakat hiçbirinden memnun kalmadım. Bu tavsiye ettiğim Xiaomi.eu romları gayet güzel. WhatsApp kullanmıyorum bu telefonda ikinci hattım olduğu için fakat bildirim konusunda bir kere bile sıkıntı yaşamadım. Yaşayacağınızı da düşünmüyorum. Zaten orijinal rom üzerinden gereksiz yerler kaldırılarak yapılmış bir rom bu. Yukarıda linkini verdiğim sürüm son sürüm hala. Onu kullanabilirsiniz. Galiba Redmi Note 3 bundan sonra başka güncelleme de almayacak. MTK modeli IMEI olarak daha kolay olduğu için ben aslında çok da pişman değilim ama Snapdragon modeli daha az ısınıyor, pil kullanımı daha uzun, daha güçlü bir cihaz. Benim cihaz direk Çin’den tanıdık ile geldi o yüzden MTK. Ayrıca 2. alan için parmak izi olayını denerim. Dediğim gibi sorun çıkacağını sanmıyorum bence bu romu yükleyip geçin.

  • Ali Oğuz ÖZBEK

   S.a sürümün son hali yukardakimi halen

  • Merhabalar. Evet son stabil sürüm bu: https://www.androidfilehost.com/?fid=673368273298945493 zaten galiba bundan başka sürüm de gelmeyecek. 1 yıllık cihaz çıktığı gibi kalırsa gerçekten hoş olmaz bu durum.