DigitalOcean Düzenli Sunucu Yedekleme & Snapshot
Sitemin tek geliri olan reklamları görüntülemek için AdBlock eklentilerinizi kapatırsanız sevinirim 🙂

Merhabalar. Bugünkü yazımda DigitalOcean’da bulunan sunucunuzun yedeklenmesinden ve Snapshot (Anlık Görüntü) alınmasından bahsedeceğim. DigitalOcean’da aylık $1 gibi bir ücrete haftada 1 kez olmak üzere geriye dönük toplam 4 adet yedek tutan yedekleme sistemi ve GB başına aylık $0.05 olan Snapshot sistemi bulunmakta. Yedekleme sistemi otomatik çalışmakta. Snapshot’ı ise kendiniz alabiliyorsunuz. Ben her ciddi güncellemeden yada ufak tefek işlemlerden önce sunucumu kapatıp görüntüsünü almaktayım. Bir şey olmaz diye düşünmeyin sunucuya en ufak bir müdahalede bile bulunacaksanız Snapshot alın. Hata yaptığınız takdirde geri dönüşü çok daha zor olmakta.

DigitalOcean Düzenli Sunucu Yedekleme

DigitalOcean Düzenli Sunucu Yedekleme & Snapshot
Görsel 1. DigitalOcean Yedekleme

Yukarıdaki görselde DigitalOcean’ın yedekleme kısmını görmektesiniz. Yapmanız gereken tek şey Backups kısmından aktifleştirmek. Aktifleştirdiğiniz andan itibaren her hafta Perşembe 23:00 ile Cuma 22:00 arasında otomatik olarak yedek almaya başlayacaktır. Geriye dönük 4 adet yedek tutmakta. Bu yedeklerden yeni bir sunucu oluşturabilir, yedek dosyanızın içeriğini asıl sunucuyu bozmadan görebilirsiniz. Bir hata durumunda ise en son yedeğinize geri dönüp kaldığınız yerden bir kaç günlük kayıpla devam edebilirsiniz. Bu hizmetin ücreti aylık $1’dır.  Ben kendi sunucum için bu yedekleme sistemini kullanmaktayım. Tavsiye ederim.

DigitalOcean Sunucu Snapshot (Anlık Görüntü)

DigitalOcean Düzenli Sunucu Yedekleme & Snapshot
Görsel 2. DigitalOcean Snapshot

Bu görselde ise sizin elle alabileceğiniz Snapshot kısmı bulunmakta. Bunda dikkat etmeniz gereken tek yer anlık görüntüyü alırken sunucunuzu kapatmanızdır. Sağ üstte bulunan yeşil On tuşuna bastığınızda sunucunuz kapatılacaktır. Fakat kapanış için de tavsiyem SSH kullanmanız olacaktır. PuTTY ile bağlandıktan sonra shutdown now komutu ile sunucuyu güvenli olarak kapatabilirsiniz. Sistem canlı Snapshot’ta alabiliyor fakat tavsiye etmiyorum. Veri bütünlüğü açısından kapalı olması daha iyidir. Benim sunucumda bu işlem 20-25 dakika sürmekte. Bu hizmetin ücreti ise aylık GB başına $0.05. Bu da benim 7.03 GB olan boyutum için $0.35 yapmakta. Son aldığım Snapshot’ı sabit olarak tutmaktayım.

Sonuç

Sonuç olarak tabiri caizse eşeğimizi sağlam kazığa bağlamış olduk. Yedekleme ve Snapshot hizmetlerini beraber kullandığımız için veri kayıplarının önüne geçmiş olduk. Özellikle ciddi bir işlem yapmadan önce Snapshot almayı unutmamanızı tavsiye ederim. Ben Yedekleme ve Snapshot hizmetini beraber kullandığım için sunucu maliyetim aylık 5+1 (yedekleme)+0.3515 (Snapshot) yani $6.35, yıllık $76.2’dır. Takıldığınız noktaları aşağıdan sorabilirsiniz.

3.7/5 - (3 votes)