Ana Sayfa / Bilgi / CentOS’a Transmission Torrent Client Kurulumu
CentOS'a Transmission Torrent Client Kurulumu

CentOS’a Transmission Torrent Client Kurulumu

Not: Sayfada bulunan kodlar görünmüyorsa en alttaki AMP Olmayan Sürüm’e tıklayınız.

Merhabalar. Bu yazımda sunucuma bugün kurduğum Transmission Torrent Client’ının nasıl kurulduğunu anlatacağım. Bu program sunucumuza Torrent indirmeye/göndermeye yaramakta. 100 Mbit gibi hızla indirme ve gönderme yapabildiğim için 2 GB bir filmi 4 dakikada indirebiliyorum. Bu ne işime yarar derseniz 4 dakikada indirdiğim 2 saatlik filmi FTP aracılığıyla saniyede 300 KB indirme hızı bulabildiğim takdirde takılmadan izleyebilirim. Yani film izleme sitelerinde dolaşmak yerine veya filmin inmesi için 2 saat beklemek yerine bu şekilde filmi seyrederken indirebilirim. Torrent gönderme oranına dikkat eden siteler için burada bıraktığımız dosyaları saniyede 10 MB hızla diğer kullanıcılar ile paylaşabiliriz. Fakat ben yasal sebeplerden dolayı paylaşım yapmıyorum. Sadece kişisel kullanımım için dosyaları indiriyor, izleyip siliyorum. (Gerçekten. 5 TB+ disk yetmiyor. 😀 )

CentOS'a Transmission Torrent Client Kurulumu
Görsel 1. Transmission Torrent Client Web Arayüzü

CentOS’a Transmission Torrent Client Kurulumu

Kurulum için root kullanıcısı ile SSH yapmalıyız. Transmission EPEL Repository’de bulunmaktadır. Öncelikle EPEL’i kuralım.

Şimdi aşağıdaki komut ile Transmission kurulumunu başlatabiliriz.

Aşağıdaki komutları sırasıyla kullanarak Transmission’ı başlatalım (kurulduğundan emin olmak için) sonrada ayarlarında değişiklik yapacağımız için durduralım.

Transmission ayarlarını yapabiliriz. Ayar dosyasına aşağıdaki gibi ulaşabiliriz.

Aşağıdaki kısımları görüldüğü gibi değiştirelim.

Kaydedip çıkabiliriz. vi kullanımı ile ilgili yazıma başvurabilirsiniz. Aslında ben ayarları vi kullanarak yapmadım. WinSCP kullanmaktayım. SSH yaptığınız bilgiler ile WinSCP’den sunucunuza giriş yapabilirsiniz. WinSCP kullanımıyla ilgili yazıma bakabilirsiniz. Ayarları yukarıdaki gibi yaptığımızda herkes Transmission Web arayüzümüze ulaşabilir. Güvenlik Duvarından yaptığımız ayarlar ile güvenlik altına almalıyız. Vesta Control Panel kullandığım için Güvenlik Duvarı ayarlarımı buradan yapacağım.

CentOS'a Transmission Torrent Client Kurulumu
Görsel 2. VestaCP’ye eklenecek Güvenlik Duvarı ayarları

Yukarıda gördüğünüz gibi iki adet port’u kullanıma açmalıyız. 51413 portunu settings.json dosyasında buldum. Kendisi rastgele atamış değiştirmedim. Bu port dışarının bize ulaşabilmesi için gerekli bu yüzden buna tüm IP’ler için izin verdim. 9091 ise Transmission Web arayüzü için gereklidir. Bu porta sadece OpenVPN bloğuna izin verdim. Sunucu ile ilgili tüm işlemlerimi önce VPN bağlantısı kurarak yapmaktayım. Maksimum güvenliği böyle sağlayabiliriz.

Ben Transmission Web arayüzüne yukarıdaki şekilde ulaşabilmekteyim. 10.8.0.1 adresini kendinize uygun şekilde değiştirmelisiniz.

Transmission Torrent Client’ın Sunucu Açılışında Otomatik Başlatılması

Aşağıdaki komut ile bu özelliği etkinleştirebiliriz. Artık sunucuyla beraber otomatik açılacaktır.

Yazar: Oğulcan Özügenç

Elektrik ve Elektronik Mühendisi 🎓 Sistem ve Network Uzmanı 💾 Webmaster & Blogger 🖋 Kurucu @wpustasi @networkustasi 🖥

Bu Yazımı Kaçırmayın!

Adsense Onayı Almak İçin Bazı Tavsiyeler

Adsense Onayı Almak İçin Bazı Tavsiyeler

Merhabalar. Bazı zorluklar yaşasam da bu sitem için Adsense hesabımı aldım. Bu yazımda sizlere bu …

 • Proxy1

  Saat 02 ile 08 arasında indirme yapması için options/bandwidth ile alternatif hız ve zamanı ayarladım ama

  indirmeye devam ediyor. Ne yapmakgerek?

  • Merhabalar. “date” komutu ile saati kontrol edebilir misiniz? Gün içinde bende zamanlamanın çalışıp çalışmadığını kontrol edeceğim.

  • Proxy1

   putty ile bağlandım:
   Tue May 2 05:16:00 PDT 2017

   Pc saati 15:18

  • Evet tahmin ettiğim gibi saat ayarı yanlış. Sayfamda timezone ile ilgili bir yazı bulunmakta. Bu adımlarla saati düzeltebilirsiniz.

  • Proxy1

   Dune medya player kullanıyorum. Sizin komutlarla ayarlayamadım. Midnight Commander(mc) ile yazacağım komutu söylerseniz zamanı ayarlayabilirim sanırım.

  • Cihazın komut değil de kendi arayüzü var mı? Kumandasıyla ayarlamak mümkün mü acaba?

  • Proxy1

   Arayüzden ayarladım, gece 02-08 arası indirme için yine sonuç değişmedi.

   Bence transmissionun kendinden kaynaklanan bir bug var. Yoksa ayarlarda eksik bir işlem yapmıyoruz. Çeşitli seçenekler denedim ama nafile. Belirlenen saatte indirme yaptıramadım. İlginize teşekkür ederim.