Ana Sayfa / Haber / “İsminizi kullanarak kimler zaman tünelinizi görüntüleyebilir?” Ayarı Facebook Tarafından Kaldırıldı
“İsminizi kullanarak kimler zaman tünelinizi görüntüleyebilir?” Ayarı Facebook Tarafından Kaldırıldı

“İsminizi kullanarak kimler zaman tünelinizi görüntüleyebilir?” Ayarı Facebook Tarafından Kaldırıldı

facebook-logo

Facebook eski ve sorunlu bir gizlilik ayarını iptal ederek bütün kullanıcıları aranabilir yapıyor. Bu eski gizlilik ayarı olan “İsminizi kullanarak kimler zaman tünelinizi görüntüleyebilir?” kullanıcılara arama sonucunda görünmeme gibi bir fırsat tanıyordu.

Facebook’un gizlilik biriminde yetkili olan Michael Richter bu ayarın arama kısmında bazı sorunlara yol açtığını söyledi. Michael Richter “İnsanlar tanıdıkları kişileri arama sonuçlarında bulamıyorlar ve bunu çok kafa karıştırıcı buluyorlar.” gibi bir duyuru yayınlamış. Bu sebeple Facebook bu özelliği tamamen kaldırarak her üyenin bulunabilir olmasını sağlıyor.

Ayrıca bu gizlilik seçeneği zaten bulunmanıza pek de engel değil. Kullanıcılar “İstanbul’da yaşayan insanlar” gibi genel arama seçenekleriyle de profilinize de ulaşabiliyor. Bu gizlilik ayarı sizi bu gibi aramalardan gizlemiyor.

İnternet gizliliği ve sosyal medya hakkında uzman Avukat Bradley Shear, Facebook’un bu hareketini olumsuz olarak değerlendirdi. Facebook’un 1 milyar’dan fazla üyeye sahip olduğunu belirtti Shear. Facebook bu gizlilik özelliğini kullananların %10’dan daha az olduğunu belirtse de 1 milyar gibi yüksek bir üye sayısında bu özelliğin kaldırılmasından milyonların mağdur olacağı görünüyor.

Özetle artık herkes arama sonuçlarında bulunabilecek. Kimse kendisini arama kısmından gizleyemeyecek.

Kaynak: 
https://abcnews.go.com/Technology/facebook-makes-users-searchable/story?id=20543155

Oğulcan Özügenç

Elektrik ve Elektronik Mühendisi 🎓 Sistem ve Network Uzmanı 💾 Webmaster & Blogger 🖋 Kurucu @wpustasi @networkustasi 🖥

BU YAZIMI OKUDUNUZ MU?

Dizüstü Bilgisayar (Notebook) Nasıl Doğru Kullanılır?

Dizüstü Bilgisayar (Notebook) Nasıl Doğru Kullanılır?

Modern yaşamı bilgisayarsız hayal etmek zor. Bilgisayar kullanıcılarının sayısı gün be gün, hatta saatler içerisinde …